Historie Apple produktů, aneb jak se objevovaly na pultech

Historie Apple je pravděpodobně všem dobře známá. Jaké produkty však byly první a jak šli postupně za sebou, to už může být oříšek. Dnes tedy okrajově zabrousíme do dobře známé historie Apple a podíváme se i na samotné produkty. Nebudeme zde ale vypisovat úplně všechny. Pokud však máte zájem o zhlédnutí všech dosavadních produktů na živo, tak určitě navštivte Apple Museum v Praze.

Založena v garáži

Společnost Apple Computer Inc. byla založena Stevem Jobsem, Sevem Wozniakem a Ronaldem Waynem v roce 1976 u rodičů Steva Jobse v garáži. Základní kapitál na nákup micro procesorů MOS IC MCS 6502 získali zakládající členové díky prodeji Wozniakovi programovatelné kalkulačky společně s Jobsovo mikrobusem značky Volkswagen.


Jen pár týdnů po sestrojení prvního Apple I přišla objednávka na 50 počítačů po 500 dolarech za kus. Prodávány pak byly za ďábelských 666,66 USD. Převážně díky této ceně se povedlo Jobsovi přesvědčit úvěrového manažera společnosti Cramer Electronics, že nakoupené součástky zaplatí až po dokončení a předání zakázky.
Apple I zdaleka nebyl počítač, na který jsme zvyklí v dnešní době. Jednalo se spíše pouze o základní desku (soubor obvodů), ke které bylo nutné připojit nutné příslušenství. Dát toto zařízení dohromady tak mohl pouze uživatel zběhlý v sestavování elektronických zařízení. Celkem bylo prodáno cca 200 kusů.

Apple II

První sériově vyráběný počítač a zároveň poslední navrhovaný pouze Jobsem a Wozniakem byl Apple II. Zde se již jednalo a komplet, tedy monitor, klávesnice a čtečka disket. Apple II byl tedy určen do domácností a stal se velmi oblíbeným. Rozhraní, které Wozniak navrhnul a zkonstruoval, je dodnes považováno za inženýrský a technologický klenot. Otevřený design počítače s rozšiřujícími sloty umožňoval připojení příslušenství i od jiných výrobců. Apple II si mohla s přehledem pořídit rodina střední třídy, tudíž se stal velice rozšířeným a dá se říct, že to byl první domácí počítač, který uživatelé mohli vidět. Jeho rozšíření dalo vzniknout odvětví počítačových her, softwaru pro školství, ale také zapříčiní vznik tabulkového procesoru VisiCalc, tedy „prapředka“ dnešního excelu.


Po jistých mezikrocích a úpravách Apple II vychází Apple III, který byl již navrhován marketingovým týmem společnosti Apple Computers. Stavební pilířem je ale stále původní Apple II. Apple III se stal komerčním selháním, protože trpěl mnoha softwarovými a hardwarovými vadami. Trpěl hlavně přehříváním, díky kterému se ohýbala základní deska, což vedlo k vypadávání různých čipů. Jak asi tušíte, následkem byl nefunkční počítač. Pomyslným hřebíkem do rakve pak byla cena 3.500 USD. Jednalo se však o první počítač společnosti Apple, který na sobě nesl již dobře známé logo nakousnutého jablka. Po třech letech od uvedení na trh byl představen Apple III+, který měl nevalnou pověst svého předchůdce napravit. Bohužel se tomu tak nestalo a tak byl v roce 1985 definitivně ukončen prodej celé řady Apple III a současně byly dosavadní produkty této řady staženy z trhu.
Další pár let se tedy pracovalo na inovacích Apple II, které dali vzniknout například Apple IIe nebo Apple IIc. Apple IIe byl nejdéle prodávaným modelem a Apple IIc získal za svůj Inovativní design ocenění Design Excelence Award.

Tlačítková myš

V roce 1983 se také díky Applu dostává mezi lidi první uživatelsky příjemná myš Lisa Mouse s kódovým označením A9M0050, která byla běžnou součástí Apple Lisa. Apple Lisa byl prvním počítačem, který obsahoval grafické rozhraní s typickými ikonami a okny.


V roce 1984 byl Steve Jobs odvolán z projektu Lisa a tak vytvořil tým ze svých oblíbencům, kterým jednoho dne odpojil počítače, přesunul do jiné a místnosti a všem oznámil, že nyní spadají pod tým Macintosh. S ním chtěl Steve změnit svět. Což také změnil, vznikl totiž Apple Macintosh 128K, který se stal oproti Lisa II cenově dostupným, protože se prodával za třetinovou cenu. Do dějin pak vstoupil hlavně díky prezentaci Steva Jobse, kdy počítač robotickým hlasem při spuštění řekl „Hello, I am Macintosh“.

Důležitý milník historie Apple

Rok 1985 je pro Apple prvním velkým milníkem kvůli odchodu Steva Jobse. K odchodu došlo kvůli neshodám s marketingovým specialistou Johnem Scullym. Ten Jobse odvolal z týmu Macintosh a nabídl mu místo „vizionářského předsedy“. Jobs měl však v té době jasno. Místo tedy odmítl, prodal všechny své akcie kromě jedné jediné (kdyby náhodou…) a založil společnost NeXT, která později dodala vědcům superpočítače, díky kterým mohli simulovat různé experimenty.


Jobsovi se mimo Apple vedlo dobře, o Applu se to ale říct nedalo. Po odchodu Jobse společnost stagnovala a akcie padaly. Tehdejšímu řediteli Applu Gilovi Ameliovi bylo jasné, že bez Jobse čeká Apple nevyhnutelný krach a tak Apple koupil společnost NeXT i s Jobsem. Původní software společnosti NeXT (software NeXTSTEP) byl přeracován a dal vzniknout programům pro počítače Apple. Firma se tak začala pomalu vzpamatovávat. Největší boom však přišel v roce 2001 s představením hudebního přehrávače iPod. O úspěch bylo postaráno a opět to byl Jobs.

Tři v jednom

V roce 2007 Steve fanouškům slíbil tři nová zařízení. Přesněji řečeno nový dotykový iPod, revoluční telefon a přenosný internetový prohlížeč. Jednalo se však o chyták. Steve Jobs totiž nepředstavil tři produkty, ale pouze jeden. Byl jím iPhone. Tři roky na to Jobs představuje další „revoluční“ zařízení a to iPad. „Nesmí to být počítač!” zdůrazňoval Jobs. Zabalil tak počítačové programy do nového kabátu a vysvětlil lidem, že je to úžasná věc úplně na všechno. Evidentně to zafungovalo, během prvního roku se totiž necelých 15 milionů kusů.

Konec vizí

Den po uvedení nového iPhonu 56ti letý Steve v roce 2011 prohrává svůj osmiletý boj s rakovinou slinivky. Jeho úmrtím byly zasaženi lidé z celého světa a snad všechny významné osobnosti. Dle slov Billa Gatese :„Svět pozná jen zřídka někoho, kdo jej ovlivnil tak jako Steve. Jeho vliv bude cítit ještě mnoho příštích generací. Pro ty z nás, kteří měli to štěstí, že s ním mohli pracovat, šlo o neuvěřitelně velkou čest. Budu Steva těžce postrádat.”


Svět na Steva vzpomíná stále a snaží se předpovědět, jak se bude společnosti Apple dařit dál. Firma sice stále hlásí milionové prodeje, je ale otázkou, zda se ještě někdy objeví novinka, která ohromí svět tak, jak to dokázal Steve.
Pro podrobnou historii Applu a jejich produktů doporučujeme navštívit Apple Museum v Praze, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací a zároveň budete mít možnost, prohlédnout si všechny exponáty na živo.
 
Zdroje: vlastní, 1